استحکام و ظاهر ناخن های هر فرد، نشان دهنده سلامت کلی او است. با این حال، استفاده بیش از حد از برخی محصولات مضر، تغذیه نامناسب و بسیاری از عادات نامناسب دیگر می توانند به طور مستقیم بر شادابی و سلامتی ناخن ها تاثیر بگذارند. مراقبت از ناخن ها دغدغه بسیاری از خانم ها بوده و ناخن های بلند و ایده آل برای هر شخصی لذت بخش خواهد بود. ناخن های ضعیف  و شکننده می توانند بسیار آزار دهنده باشند. به خصوص اگر ناخن هایی داشته باشید که در عرض یک هفته ضعیف شده و ترک می خورند.پس راه های محافظت از ناخن شکننده بسیار اهمیت دارد.

از طرفی، اگر بخواهید ناخن های ضعیف را رشد دهید و مراقبت کنید، باید بسیار مراقب باشید. یک کار اشتباه می تواند به راحتی آن ها را بشکند. بنابراین تنها راهی که برای شما باقی می ماند چیست؟ آیا باید ناخن های خود را به طور کامل کوتاه کنید؟ جواب ما به شما قطعا نه خواهد بود. برای دانستن روش های موثر تقویت ناخن با ما همراه باشید. در آموزش کاشت ناخن باید به این نکته توجه کنید که ناخن ها قبل آن از چه راه هایی باید تقویت شوند.

 

سوهان کشیدن ناخن
روش های تقویت ناخن شکننده

 

روش های موثر برای محافظت از ناخن شکننده

ناخن های ضعیف و شکننده ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به مراقبت خواهند داشت. با این حال، این که یک فرد چگونه با ناخن هایش رفتار می کند نیز می تواند بر استحکام آن ها تاثیر گذار باشد. در ادامه به معرفی برخی از راه ها و رژیم غذایی اشاره خواهیم کرد که می تواند بر تقویت و حفظ سلامت ناخن تاثیر گذار باشند و از افتادن ناخن کاشته شده جلوگیری کنند:

تغذیه

مهم ترین عامل در سلامت بدن و ناخن های شما تعذیه خواهد بود. با استفاده از یک برنامه غذایی درست، می توانید همه مواد و ویتامین های موردنیاز را تامین کنید.یک رژیم غذایی متعادل و مغذی که حاوی مقدار زیادی مواد معدنی است، می تواند به طیف وسیعی از مسائل مرتبط با سلامتی کمک کند. اگر فردی به وسیله رژیم غذایی مواد معدنی و موردنیاز را به اندازه کافی دریافت نکند، باید مصرف مولتی ویتامین را در نظر بگیرد.

ویتامین های گروه b

بیوتین یک ویتامین ضروری است که به حفظ سلامت مو و ناخن کمک می کند. بیوتین یک ویتامین B است که به طور طبیعی در غذاهایی مانند حبوبات، تخم مرغ و ماهی آزاد وجود دارد. با این وجود، ویتامین بیوتین محلول در آب است، به این معنی که فرد آن را در بدن خود ذخیره نمی کند.در نتیجه، فرد باید بیوتین را از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها دریافت کند. تنها نکته مهی که باید رعایت کنید، مشورت با پزشک است که می تواند به تهیه مکمل های ویتامین مانند B complex منجر شود.

آهن

برای داشتن ناخن های سالم، دریافت مقدار مشخصی از آهن می تواند کمک کننده باشد. آهن در بدن می تواند اکسیژن را به اندام ها منتقل کند. حال اگر کمبودی در اکسیژن دریافتی به وجود بیاید، باعث می شود که در ناخن ها رگه های عمودی به وجود بیاید یا این که ناخن ها به حالت قاشقی در بیایند.آهن در غذاهای طبیعی مانند بادام زمینی، سبزیجات و … یافت می شود. زنان به میزان هجده میلی گرم روزانه به آهن نیاز دارند، در حالی که این میزان پس از یائسگی به هشت میلی گرم خواهد رسید.

 

منیزیم
نشانه های کمبود منیزیم

 

منیزیم

مانند آهن، اگر در بدن کمبود منیزیم به وجود بیاید، رگه های عمودی در ناخن ها  پدید می آید. سنتز، پروتئین واکنشی است که وجود منیزیم کافی برای آن واجب است. این ماده به طور فراوان در دسترس است، اما بیشتر افراد به خوردن آن توجه نمی کنند. زنان نسبت به مردان به میزان بیشتری از منیزیم به طور روزانه نیاز دارند.از موادی که در آن ها منیزیم وجود دارد می توان به اسفناج، لوبیای سیاه و کینوآ اشاره کرد. اگر بتوانید روزانه مقدار کافی از منیزیم را دریافت کنید، محافظت از ناخن شکننده شما به راحتی انجام خواهد شد.

پروتئین

کراتین ماده ای در ناخن هاست که می تواند به حفظ استحکام و انعطاف پذیری آن ها کمک کند. حال اگر بتوانید مقدار کافی پروتئین دریافت کنید، به تولید کراتین کافی برای ناخن ها منجر خواهد شد. نکته جالب توجه، این خواهد بود که کراتینی که در ناخن ها وجود دارد اصولا مرده است و ناخن های شما از سلول های مرده تشکیل شده اند. شما باید روزانه مقدار 0.8 میلی گرم پروتئین را به ازای هر کیلوگرم از وزن خود دریافت کنید. این ماده را می توانید در مواد غذایی مانند سویا، گوشت، عدس و مغز ها پیدا کنید.

اسید چرب

براق شدن ناخن ها و مرطوب ماندن آن ها در گرو تامین مقدار کافی از اسید های چرب در بدن است. در صورتی که مقدار کافی از این اسید ها در بدن و ناخن ها نباشد، شکننده و خشک خواهند شد. در صورت نبودن مقدار کافی از این مواد، ناخن ها می توانند التهاب پیدا کنند.سلول های صفحه ناخن ها با دریافت اسید های چرب می توانند سالم بمانند و تغذیه شوند. این مواد در غذاهایی مانند تخم مرغ، دانه کتان، ماهی و روغن ماهی وجود دارند. مردان در طول روز باید 1.6 گرم و زنان مقدار 1.1 گرم را دریافت کنند.

ویتامین c

پروتئینی به نام کلاژن در بدن می تواند به سلامت و استحکام بافت های پوست و مو و ناخن کمک کند. تولید کلاژن در پوست و ناخن ها در گرو وجود مقدار کافی از ویتامین C است. اگر میزان کمی از ویتامین سی در بدن ما باشد، ناخن های شما ضعیف شده و به آسانی می شکنند. نکته منفی در مورد این ویتامین این است که بدن نمی تواند آن را تولید کند.

بنابراین ضروری است که مقدار مشخصی از آن را دریافت کنید تا دچار مشکل نشوید. زنان می توانند روزانه مقدار هفتاد و پنج، و مردان 90 میلی گرم را از طریق مواد خوراکی طبیعی مانند مرکبات، فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی دریافت کنند.

زینک

روی یا زینک ر بدن بسیار مهم است و به تقویت رشد و تقسیم سلول ها کمک بزرگی خواهد کرد. این ماده را می توانید در مکمل های رشد مو، ناخن و قد پیدا کنید. اگر در بدن خود نشانی از کمبود زینک باشد، خود را به صورت لکه های سفیدی روی ناخن نشان خواهد داد. برای جلوگیری از این کار می توانید روزانه به طور مشخصی از این ماده توسط تخم مرغ  انواع گوشت ها دریافت کنید. مقدار موردنیاز برای دریافت روزانه زینک 8 تا 11 میلی گرم خواهد بود.

 

سوهان کشی ناخن
آب کافی داشتن بدن و تاثیر آن بر ناخن

 

هیدراته نگه داشتن بدن

هیدراته بودن تاثیر مستقیمی بر سلامت ناخن افراد دارد. زمانی که فرد مایعات کافی دریافت نمی کند، ناخن هایش ضعیف  و شکننده می شوند. اگر ناخن های شکننده ای داشته باشید، به سادگی پوسته خواهند شد. اکثر مردم می توانند با نوشیدن آب هنگام خوردن غذا یا تشنگی میزان کافی برای هیدراته ماندن را دریافت کنند.با این حال اگر احساس می کنید که نمی توانید مقدار کافی در روز مایعات را مصرف کنید می توانید از آب به جای نوشیدنی های قندی استفاده کنید. یا این که در وعده های غذایی خود به جای نوشیدنی های دیگر از آب استفاده کنید.

برای مدتی از مواد شیمیایی مثل لاک پاک کن ها استفاده نکنید

اگر از استون برای پاک کردن لاک از روی ناخن های خود استفاده می کنید، باید بدانید که به علت قوی بودن آن می توانید در دراز مدت ناخن های خود را شکننده و آسیب پذیر کنید. همچنین پوست اطراف ناخن های شما نیز می تواند آسیب ببیند. علاوه بر آن، استون می تواند به چشم ها و گلو نیز آسیب بزند. برخی از افراد مبتلا به آسم ممکن است به آن حساسیت داشته باشند و می تواند برای آن ها تحریک کننده باشد.

برخی از لاک پاک کن ها دارای استون هستند و می توانند آسیب هایی به شما وارد کنند. اگر به صورت مداوم از این لاک پاک کن ها استفاده می کنید، ممکن است در اثر کاهش فشار خون، به سیستم قلب شما آسیب وارد شود. همچنین برخی از افراد حالت تهوع می گیرند و اثرات بدی روی سیستم گوارشی آن ها خواهد گذاشت. بهترین گزینه برای جلوگیری از این آسیب ها و محافظت از ناخن شکننده، استفاده از لاک پاک کن های بدون استون خواهد بود.

از مواد ضدعفونی کننده به میزان زیاد استفاده نکنید

برخی از افراد برای تمیز نگه داشتن ناخن های خود از مواد ضد عفونی کننده یا شیمیایی استفاده می کنند. ناخن ها عمدتا در معرض تماس با مکان های مختلف قرار می گیرند و ممکن است در زیر آن ها آلودگی هایی جمع شود. بهترین راه برای آن ها استفاده از ترکیباتی مانند جوش شیرین و آب اکسیژنه  و محلول آب و سرکه سیب است.اما باید مراقب باشید که به میزان زیاد از آن ها استفاده نکنید، چرا که می تواند به ناخن هایتان آسیب بزنند.

ناخن های خود را برای مدتی مداوم کوتاه نگه دارید

ناخن های کوتاه کمتر آسیب می بینند. اگر ناخن های شما بلند باشند، احتمال ترک خوردن و شکستن آن ها بیشتر خواهد شد. کوتاه نگه داشتن آن ها می تواند به جلوگیری از شکستن تصادفی و استحکام آن ها کمک کند. سعی کنید برای مرتب بودن ناخن هایتان به صورت مداوم مانیکور و پدیکور را انجام دهید.

 

نشانه های کمبود آهن
کمبود آهن و راه های کنترل آن

 

آموزش درست کردن اصولی ناخن شکسته

در ویدیو زیر برای شما آموزش مرحله به مرحله درست کردن ناخن شکسته با مواد را توضیح داده ایم:

 

 

نتیجه گیری

ناخن ها در میان بانوان از اهمیت زیادی برخوردار است؛ و همه آن ها مایل هستند که از ناخن های خود به بهترین نحو مراقبت کنند. شما در این مطلب، آموزش راه های محافظت از ناخن شکننده را آموختید. روش هایی مثل پارافین تراپی و … نیز می توانند در این مسیر به شما کمک کنند. برای نکات حرفه ای تر  و بهتر می توانید از دوره کاشت ناخن که توسط ما، یعنی آکادمی شیوا تهیه شده، استفاده کنید. با این دوره ها می توانید به یک ناخن کار حرفه ای تبدیل شوید.

منبع: mindbodygreen

آکادمی شیوا

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *